Aby se čtenáři časopisu Hraničář dozvěděli o tradicích na severu Čech

Martina Johnová z ústecké galerie Hraničář si přečetla můj článek o řemeslné tvorbě v moderním pojetí na forbes.cz. A oslovila mě s nápadem přiblížit čtenářům magazínu živé tradice Podkrušnohoří. S chutí jsem se pustila do rešerše a psaní o skle a porcelánu.

Pošťáci na horách dříve rozváželi dopisy na fortelných saních, kterým se říká vlček. Každé správné dítko na Valašsku má nad postýlkou zavěšenou holubičku ze štípaného dřeva. A modrotisk se do českých zemí kdysi dostal z Asie.

Jako novinářka se při práci dozvídám spoustu zajímavostí. Někdy to jsou bizáry, co se hodí tak akorát do AZ kvízu, jindy se obratem pustím do psaní, protože si to nemůžu nechat jenom pro sebe. Ohromnou radost mívám ze zpráv, které se netýkají jen kuriozit, ale jde o něco živého a aktuálního, co má přesah nebo se odkazuje k tradicím.

S nadšením jsem proto před časem napsala pro Forbes o projektu Krásná práce, který šíří krásu českých lidových tradic. Článek o vlčkách, holubičkách a modrotisku si přečetla i Martina Johnová z galerie Hraničář v Ústí nad Labem a napsala mi, že by pro mě něco měla.

foto kredit: Krásná práce, Tomáš Souček

I Podkrušnohoří má stále živé tradice

Martina mi představila svůj nápad zmapovat živé tradice a řemesla na severu Čech. Podobné zpracování jako pro Forbes, možná trochu víc do hloubky, ale prý to nechá na mně. 

S radostí jsem nabídku přijala a pustila se do rešerše pro článek do časopisu Hraničář. Nebudu nudit zdlouhavým popisem.

  • Prozkoumala jsem internety,
  • prolistovala encyklopedie, 
  • oslovila staré znamé
  • i nové známé,
  • promyslela jsem si celý koncept
  • a pustila se do psaní.

Jako holka z Karlových Varů jsem tušila, že sever Čech bude na řemesla a tradice hodně bohatý. Ale nevěděla jsem, že až tolik. S každým dalším pročteným zdrojem nebo rozhovorem jsem zjišťovala, že mám spoustu materiálu, který by byla škoda nechat ladem.

foto kredit: Aron Antik, Český porcelán Dubí, Kubistashop, Royal Dux Bohemia

V printu má text nakonec dvě strany a pro použití na webu jsem ho rozdělila na dva díly – tady jsou (1. díl2. díl). Začtěte se do nich a zjistíte třeba, že:

  • legendární popelník s ledním medvěděm vyráběli kousek od centra Teplic,
  • porcelán, který tolik oslovil návštěvníky EXPO 58 pochází z Duchcova,
  • hned naproti porcelánce v Dubí sídlí Experimentální keramické studio Fakulty umění a designu UJEP.

Zbytek objevování nechám na vás. Pro mě je důležité hlavně to, že řemeslo pod Krušnými horami pořád žije. A že se tuhle scénu vyplatí bedlivě sledovat.

Téma severočeských řemesel byla natolik nosné, že jsem ho rozdělila do dvou článků.

Chcete taky článek do časopisu nebo na web?

Napíšu pro vás text, který má hloubku i šmrnc. A dodám vám ho včas – sama vedu Elle Decoration, takže vím moc dobře, jak se editorovi uleví, když nedostane článek 2 dny po deadlinu nebo jen pár hodin před odesláním dat do tiskárny. 

Ozvěte se mi přes Instagram @eva.slunecko, e-mailem na ahoj@evasluneckova.cz, nebo mi zavolejte na 774 512 449. Probereme detaily a pustím se do toho.

Přečtěte si o mé práci pro porcelánku, architekty nebo sklárnu

Eva Slunečková

novinářka, nadšenec do designu, umění a architektury

Praha, České Budějovice, Karlovy Vary. A všude, kde vznikají skvělé věci.